Jamie Lee Curtis személyesen üzent a mátészalkai Tony Curtis Nemzetközi Filmfesztivál résztvevőinek

Helyi hírek Kultúra Ország Világ

Nagy sikerrel zárult a Mátészalkai Tony Curtis Nemzetközi Filmfesztivál, amelyet a magyar származású legendás hollywoodi színészről neveztek el, és amely idén születésének 100. évfordulóját ünnepelte.

A rendezvény egyik különleges pillanata volt, hogy Tony Curtis világhírű lánya, a 2023-ban Oscar-díjat nyert színésznő, Jamie Lee Curtis személyes üzenetet küldött a fesztivál résztvevőinek és látogatóinak. Kiemelte, hogy az egész családja számára fontosak a magyar gyökerek, mindannyian magyarnak tartják magukat, és biztos benne, hogy édesapja boldog lenne, ha látná, hogy Magyarországon filmfesztivál őrzi emlékét.

A Bokor Balázs, volt Los Angeles-i főkonzul és a Magyar Hollywood Tanács alapító elnöke által életre hívott, szeptember 24–27. között megrendezett Tony Curtis Nemzetközi Filmfesztivál ünnepi hangulatban, sztárok jelenlétével és a látványos díjátadó gálaesten kiosztott rangos szakmai díjak átadásával zárult. A fesztivál a Magyar Hollywood Tanács, Mátészalka városa és az Origo Filmstúdió szervezésében, a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósult meg. A fesztivál évről-évre egyre rangosabbnak számít nem csak Magyarországon, de a nemzetközi filmvilág köreiben is.

Mátészalka számára nagy büszkeséget jelentett, hogy egy ilyen rangos eseménnyel őrizheti Tony Curtis emlékét, amely egyszerre kulturális ünnep és lehetőség arra, hogy a város a nemzetközi filmvilág térképére kerüljön – erről beszélt a város polgármestere, Hanusi Péter.

A fesztivál programjában vetítések, szakmai beszélgetések, közönségtalálkozók és kulturális események kaptak helyet, miközben a vörös szőnyegen magyar és külföldi művészek vonultak fel. A rendezvény nemzetközi rangját tovább erősítette Tony Curtis unokája, Nicholas Curtis, valamint Robert J. Palladino, az Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője és Ahmed Fahmy Shahin egyiptomi nagykövet részvétele.

A fesztivál méltó tisztelgés volt Tony Curtis öröksége előtt, amely szakmai élményt és közönségélményt egyaránt kínált. Az esemény egyben hidat épített a magyar filmipar és a nemzetközi alkotók között, és hangsúlyosan mutatta meg, hogyan lehet a kulturális örökséget kortárs formában továbbadni – emlékeztetett Horváthné dr. Fekszi Márta, az Origo Film Group Zrt. vezetője.

A fesztivál zsűrijét Szász Attila Balázs Béla-díjas televíziós- és filmrendező vezette. A válogatás során kiemelt figyelmet kapott, hogy a programban szereplő filmek magas művészi színvonal mellett a közönség számára is átélhető történeteket nyújtsanak.

A nemzetközi zsűri több kategóriában hirdetett győztest. A legjobb nagyjátékfilm, rendezés és színésznő díját a belga Holy Rosita kapta, különdíjban részesült Sós Bálint Dániel Minden rendben című filmje. A legjobb dokumentumfilmnek járó díjat A nemzet aranyai lett, a legjobb rövidfilm díját a görög A 10 Minute Swim nyerte, míg a legjobb rövid dokumentumfilm kategóriát a román A vízen túl nyerte.

A díjazottak teljes listája a fesztivál hivatalos Facebook-oldalán olvasható.

– Vida Virág –

A mátészalkai Tony Curtis Nemzetközi Filmfesztivál díjátadó gálája
A mátészalkai Tony Curtis Nemzetközi Filmfesztivál díjátadó gálája