Harlekinkatica

Rovarinvázió Magyarországon: támadnak a harlekinkaticák

Ország

Tömegével bukkantak fel az Európába Ázsiából behurcolt mutáns-katicabogarak.

A kellemetlen szagú váladékot engedő, akár veszélytelen, de kellemetlen csípésre is hajlamos katicafajta nem a nálunk őshonos, mesékből oly kedves hétpettyes katicabogár, hanem annak egy távoli, ázsiai rokona. Nem egészen tíz évvel ezelőtt bukkant fel Magyarországon azt megelőzően, a 80-as években Nyugat-Európában mesterségesen honosították meg őket, mint biológiai fegyvert a levéltetvekkel szemben.

A rendkívül jó alkalmazkodóképességű faj azonban hamarosan kontrolálatlanul terjedni kezdett az egész kontinensen, a Kis-Alföldön tömegével fordulnak elő, de tegnap délután Esztergom-Búbánatvölgyben is több ezer példány rajzásáról kaptunk bejelentést.

A harlekinkaticaként is ismert rovar kiszorítja az őshonos katicákat eredeti élőhelyükről, ráadásul kellemetlen szaga miatt keserűkaticaként is ismert rovar a falak, fák repedéseibe húzódik be ősszel, valószínűleg ez állhat a jelzett invázió mögött is: téli búvóhelyüket keresik.

Az ázsiai katica a színéről, illetve pettyezéséről ismerhető fel, alapvetően három változata ismert: a szárnyfedő sötétebb-világosabb narancssárga, esetleg vörös alapszínű, 15–21 fekete ponttal, a második változat szárnyfedői feketék, 4 vöröses folttal, a harmadiké feketék, 2 piros folttal, melyek közepén fekete pont vagy folt lehet.

Idehaza egyelőre a legtöbbünk számára inkább csak kellemetlenséget okoz tömeges megjelenésük, a szőlészek azonban joggal aggódnak: a harlekinkatica előszeretettel bújuk meg a tömött szőlőfürtökben, és préseléskor a mustba kerülve a teljes termést tönkreteheti.

Az inváziós faj szinte Európa minden országában egyre komolyabb problémát okoz