A Petőfi-bicentenárium alkalmából mutatják be Somossy Barbara Sose lesz vége című kisjátékfilmjét a Fonó Budai Zeneházban január 18-án, melyet a költő A csaplárné a betyárt szerette című költeménye ihletett – tájékoztatták a szervezők csütörtökön az MTI-t.
A film története 1868-ban a kunsági betyárvilágban, Apajpusztán játszódik, ahol Petőfi Sándor életének jelentős részét töltötte és ahova mindenhonnan visszavágyott, ahogyan azt A Kiskunság című versében is írja – olvasható a közleményben.
Mint írják, a helyszín különlegességéhez hozzájárul, hogy Jancsó Miklós filmrendező a Szegénylegények című filmklasszikusát ugyanitt készítette 1965-ben: a szegénylegény házát alakították át a csárda épületévé a kisjátékfilmhez.
“Egy végtelen szerelem a végtelen pusztában, ahol az egyetlen út a túléléshez a szereteten át vezet, de a csaplárné szerelemféltése és a pénz utáni hajsza végül mindenki sorsát a tragédiába sodorja”
– idézi a közlemény Somossy Barbara rendezőt.
A tájékoztatás szerint a filmben olyan színművészek keltik életre a rendező által megálmodott karaktereket, mint ifjabb Vidnyánszky Attila, Szűcs Nelli, Vas Judit Gigi, Pogány Judit, Reviczky Gábor, Hirtling István, Tóth Ildikó, Patkós Márton, Sipos Imre és Poroszlay Kristóf.
A közlemény felidézi, hogy a koreográfiát Berecz István néptáncos tanította meg a színészeknek, valamint bizonyos jelenetekben ő maga és az általa összeállított, Magyarország vezető néptáncosaiból álló csapat is részt vett. A betyár statisztériát a Hagyaték Lovas Egyesület biztosította.
A népzenéről Juhász Dénes és csapata, többek között ifjabb Szerényi Béla gondoskodott, a film zenéjét pedig Márkos Albert szerezte. A film főcímzenéje az Anima Sound System és Csík János Sose lesz vége Moldvában című zeneműve.
A díszbemutató előtt kerekasztal-beszélgetésre várják az érdeklődőket a film alkotóival. A filmvetítés utána a Fonó Szerda táncházba várják az érdeklődőket.
A film a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával valósult meg – áll a közleményben.