Kiváló növényi fehérjeforrás:Edamame

Gasztro

A táplálkozási szokásokat elemző kutatások is azt jelzik, hogy a növényi alapú élelmiszerek fogyasztása folyamatosan emelkedik a jóléti társadalmakban. A hagyományos, jól ismert hozzávalók mellett egyre több egzotikus gyümölcs, zöldség, gabonafélék és hüvelyesek kerülnek a piacra, mint például az Edamame.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az Edamame egyre inkább elterjedt hazánkban, ami az ázsiai konyha, különösen a japán ételek iránti növekvő népszerűségének köszönhető. Ez a sokféleképpen felhasználható zöld babszem a japán gasztronómia alapvető összetevője.

De mi is az Edamame valójában?

Az Edamame a szójabab zsenge, éretlen változata. Kérem azokat, akik elutasítják a szóját, hogy egy pillanatra legyenek türelemmel. Először is, nézzük meg a szója fogyasztásának pozitív és negatív hatásait, másrészt pedig vizsgáljuk meg, miben tér el az Edamame az idősebb rokonától.

Megosztó szója

A szójabab, így a belőle készült termékek, mint a szója granulátum, kocka vagy tej, gazdag B-vitaminban, telítetlen zsírsavakban, folsavban és szelénben. Ásványi anyagokban is bőséges, magnéziumot, mangánt, vasat, cinket és hasznos fehérjéket tartalmaz.

A szója népszerűségét növeli, hogy nem tartalmaz koleszterint. Antje Gahl, a Német Táplálkozástudományi Társaság szakértője megemlítette, hogy számos nemzetközi kutatás megerősíti a szója emésztést segítő és vérzsírcsökkentő hatását.

Ez az érme egyik oldala

A másik oldalon a szója másodlagos növényi anyagokat, izoflavonokat tartalmaz, amelyekről (állatkísérletek alapján) bebizonyosodott, hogy nemcsak gátolják a daganatos megbetegedések kialakulását, hanem bizonyos körülmények között akár rákkeltő hatást is gyakorolhatnak.

Mennyi az annyi?

Az FDA  50 független tanulmány elemzésének alapján napi 25 grammban határozta meg a szójaprotein kockázatok nélküli fogyasztható mennyiségét.

Ez körülbelül 300 gramm tofuval vagy 800 ml szójatejjel egyenlő.

Manfred Metzler, a Karlsruhei Egyetem Élelmiszeripari Intézetének professzora hangsúlyozta, hogy kisgyermekek számára nem ajánlott a fehérjebevitel szójatermékekből. A Német Nemzeti Kockázatelemző Intézet is egyetért ezzel.

Gyógykészítmények, ha szója

Egyre több szójafitohormon-tartalmú gyógyszert találunk, amelyeket a változókorral járó panaszok enyhítésére és a csontritkulás megelőzésére javasolnak. A tudományos eredmények ezen a téren összességében nem túl kedvezőek a szója alapú gyógyszerek megítélésében.

Edamame

A fentiek fényében az Edamame fogyasztásánál is fontos a napi határok betartása, hiszen így számos jótékony hatását élvezhetjük. Tápanyagtartalma közel azonos a szójababéval, így annak minden előnyével bír.

Kiváló növényi fehérjeforrás (12 gramm/100 gramm), omega 3 és 6 zsírsavakat tartalmaz, emellett gazdag kalciumban, A és C vitaminban, valamint vasban is.