Földlabdás karácsonyfa: a lakásból a kertbe – lépésről lépésre

Bulvár

Ha földlabdás fenyőt választottunk karácsonyra, akkor lehetőségünk van arra, hogy az ünnepi időszak után is élvezhessük a szépségét, immár a kertünkben. De hogyan gondoskodjunk róla, hogy a fácskánk a lehető legjobban érezze magát a lakásban és a kertben?

A lakás melegétől a szabad természetbe

A földlabdás fenyők nem szeretik a hirtelen hőmérséklet-változásokat. Ezért fontos, hogy fokozatosan szoktassuk őket a kinti hideghez. A legjobb, ha a fát egy hűvösebb szobában helyezzük el, távol a radiátoroktól és más hőforrásoktól. A fenyők szeretik a párás környezetet. Használhatunk  ezért párásítót, vagy naponta permetezzük be a tűleveleket vízzel. A földlabdát tartsuk mindig enyhén nedvesen, de ne áztassuk túl.

A kiültetés előkészületei

Karácsony után a fa a kertbe kerülhet, de csak akkor, ha a talaj már nem fagyos. Addig pedig egy hűvös, fagymentes helyen tároljuk, ugyanis a fenti óvintézkedések betartása ellenére maximum 7-8 napig maradhat a növény károsodás nélkül a fűtött otthonunkban. Válasszunk tehát a kertben egy napos, szélvédett helyet.Ássunk (ha ezt korábban nem tettük meg) egy akkora gödröt, hogy a földlabda kényelmesen elférjen benne. Távolítsuk el a csomagolóanyagot a földlabdáról, majd helyezzük el a gödörbe.

Tipp: A szakemberek között nincs egyetértés abban, hogy el kell-e távolítani a jutazsákot a földlabdáról. Egyesek szerint a gyökerek hozzászoknak a zsákhoz, és ha eltávolítjuk, károsíthatjuk őket. Mások szerint viszont a zsák  erősen gátolja a gyökerek növekedését.

Miért nem sikerül megmenteni a fát?

Előfordul, hogy mindezek ellenére pár hónap múlva azzal szembesülünk, hogy a fa  éppen csak vegetál vagy teljességgel kiszáradt. Mi lehet ennek az oka? Túl hosszú bent tartás:  a fa elindult a növekedésben, ami a kiültetéskor káros lehet. Sérült gyökérzet: a kiásás vagy az ültetés során megsérültek a gyökerek, megnehezítik a víz és tápanyag felvételét a környezetből.