Quincy Jones

Elhunyt 91 évesen Quincy Jones amerikai zenei producer

Világ
Elhunyt 91 éves korában Los Angeles-i otthonában Quincy Jones, akinek óriási zenei öröksége Michael Jackson Thriller albumának produceri munkáitól a díjnyertes film- és televíziós zenék komponálásán át a Frank Sinatrával, Ray Charlesszal és több száz további előadóművésszel való közös munkát ölel fel.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A zenész, zenekarvezető, producer, zeneszerző halálhírét családja közleményben jelentette be.

1933-ban, Chicagóban született, 13 éves korától már klubokban játszott dzsesszt, popzenét és rhythm-and-bluest, és 14 évesen Seattle-ben ismerkedett össze Ray Charlesszal, aki hangszerelésre és zeneszerzésre tanította, de a trombitás Clark Terry is a mentorai közé tartozott.

Jones az elsők közé tartozott, akik afroamerikaiként a hollywoodi szórakoztatóipar csúcsára jutottak és rendkívüli zenei katalógust gyűjtött össze. 1971-ben Jones lett az első afroamerikai, akit az Oscar-gála zenei rendezésével bíztak meg. Elnökök és külföldi vezetők, filmsztárok és zenészek mutatkoztak társaságában. Együtt turnézott Count Basie-vel és Lionel Hamptonnal, lemezeket készített Sinatrának és Ella Fitzgeraldnak, ő szerezte a Gyökerek és az öt Oscarral díjazott Forró éjszakában filmzenéjét, megszervezte Bill Clinton elnök első beiktatási ünnepségét, és dolgozott a világsztárokkal a We Are the World című lemez 1985-ös felvételén.

Michael Jacksonnal közös produkciói, az Off the Wall, a Thriller és a Bad átütő változást hoztak az amerikai popzenében, és globális sikerek lettek. Az 1982-ben megjelent Thriller mintegy 70 millió példányban kelt el.

„Ha egy album nem megy jól, mindenki arról beszél, hogy a producerek hibája volt; tehát ha jól megy, akkor az a te hibád is kell, hogy legyen” – mondta Jones 2016-ban, a Kongresszusi Könyvtárnak adott interjújában.

2001-ben megjelent Q című, bestsellerré vált memoárjában 18 oldalon át sorolta fel a kitüntetéseit és díjait. Több mint két tucatnyi Grammy-díjat, tiszteletbeli Oscar-díjat és Emmy-díjat is kapott. Átvehette a francia Becsületrendet, az olasz Rudolph Valentino-díjat és a Kennedy Kulturális Központ elismerését is az amerikai kultúrához való hozzájárulásáért.

Saját produkciós céget alapított Qwest néven és ő indította a Vibe magazint a hiphop zenei élet bemutatására, de számos alapítvány és humanitárius projekt is fűződik a nevéhez.

1990-ben Listen Up: The Lives of Quincy Jones címmel készült róla dokumentumfilm, 2018-ban pedig lánya, Rashida Jones forgatott róla dokumentumfilmet.

Jones háromszor nősült, első felesége Jeri Caldwell, második felesége, Ulla Andersson svéd modell, harmadik felesége, Peggy Lipton színésznő volt. Házasságaiból öt gyermeke született, köztük a színésznő Rashida Jones. Házasságon kívül pedig még két gyermeke született, egyikük a színésznő Nastassja Kinskitől.

A magyar, aki személyesen ismerte

Utolértük Czomba Imre Los Angeles-i zeneszerzőt,  az Amerikai Televíziós Akadémia és a Grammy  magyar szavazó tagját, akinek volt alkalma személyesen is ismerni a zenei legendát.

“Quincy Jones a 20. század egyik legnagyobb hatású zenei producere, hangszerelője és zeneszerzője volt, akinek neve a nemzetközi zenei életben megkerülhetetlenné vált. Ezt jól mutatja a 28 Grammy-díja is. A munkái közül például kiemelkedik Michael Jackson Thriller albuma, amely a világ egyik legkelendőbb lemeze lett, valamint a “We Are the World” projekt, amely szintén óriási sikert aratott. Jones személyisége és aurája annyira meghatározó volt, hogy ebben a projektben szinte csak  “guruként” vett részt és puszta jelenlétével inspirálta a kollégáit. Quincy Jones film- és televíziós zenéi is figyelemre méltóak, számos emlékezetes szerzeménnyel gazdagította ezeket a műfajokat is. – foglalta össze Jones jelentőségét a Los Angelesben élő magyar zeneszerző, majd folytatta.

“Szinte mindenki vágyott arra, hogy együtt dolgozhasson vele, és azok számára, akik ezt megtapasztalhatták, karrierjük egy új, magasabb szintre lépett. Jones egy igazi, bátor újító volt, aki a legtehetségesebb zenészekből is a maximumot tudta kihozni a közvetlen, magával ragadó személyiségével. Akik vele dolgoztak, mindig a legjobbat akarták nyújtani, mert minden szava inspirációt jelentett számukra. Kevés olyan szakember van, akinek minden gondolata ilyen mélyen értékes, de ő ilyen volt. Quincy Jones elismerése többet ért minden díjnál, és zenészek millióit inspirálta és inspirálni fogja a jövőben is. Szerencsés vagyok, hogy többször is alkalmam volt beszélgetni vele a zenéről, a magyarokról, Bartókról, Gábor Zsazsáról és sok más témáról.”
– emlékezett vissza Czomba Imre a zenei világ ma elvesztett, nagy alakjára, Quincy Jonesra.
Czomba Imre nemcsak zeneszerzőként, hanem karmesterként és hangszerelőként is nevet szerzett magának a zenei világban.  A Babyface-szel, a Pentatonix-szal, Thaliával és Loren Allreddel ismertté tettek nevét a tengeren túlon is.
– Vida Virág –
Fotók: magánarchívum