Szívverés a magasban címmel látható Berecz András fotókiállítása a Múzeumkertben

Kultúra

Szívverés a magasban címmel nyílt kiállítás Berecz András Kossuth-díjas előadóművész fotóiból a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) kertjében. A tárlat a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világát tárja az érdeklődők elé.

A Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) pénteki közleménye szerint a nemzeti összetartozás szellemében nyílt tárlat középpontjában a harangok szimbolikus jelentése áll, kulturális szempontból pedig a nemzeti emlékezet és a nemzeti összetartozás értelmezéseire épül: június 4-ig további hat történelmi régióban, Erdélyben, Székelyföldön, Kárpátalján, Felvidéken, Délvidéken és Muravidéken lesz párhuzamosan megtekinthető.

A PKÜ szervezésében megvalósuló tárlat – amely június 22-ig ingyenesen látogatható a Múzeumkert nyitvatartási idejében – a nemzeti összetartozás gondolatát élteti, bemutatva a Kárpát-medence harangjainak és magyarságának örök tanúságtételét – olvasható az összegzésben.

“Berecz András most is azt teszi, mint amikor dalol, beszél – képein keresztül olyan történeteket mesél el, amelyek jobb emberré és jobb magyarrá tehetnek bennünket” – idézi a közlemény Demeter Szilárdot, a Petőfi Kulturális Ügynökség igazgatóságának elnökét, aki szerint Berecz András harangképei olyanok, mint egyfajta sajátos evangélium.

“A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett” – hangsúlyozta a közlemény szerint Berecz András a csütörtöki kiállításmegnyitón. Mint írják, ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik.

A szemlélő, miközben a kiállításon a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet – teszik hozzá.

A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.
A tájékoztatás szerint a Szívverés a magasban kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre. A budapesti megnyitóünnepségét követően Lendván, Zentán, Beregszászon, Kassán, Kolozsváron, majd június 4-én, a nemzeti összetartozás napján Csíkszeredában nyílik meg a tárlat.

A külhoni kiállításokkal kapcsolatban további információk a www.petofi.hu weboldalon találhatók – áll az összegzésben.