Kiss Ambrus: a háztartási hulladékot szállítaná el a főváros Rákosrendezőről

Helyi hírek

A budapesti városvezetés álláspontja a rákosrendezői hulladék ügyében az, hogy az ismeretlen eredetű háztartási hulladékot a főváros szállítaná el, a többi esetben “a szennyező fizet” elvét érvényesítenék – mondta a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerdán, háttérbeszélgetésen.

Kiss Ambrus közölte: nem tudják, mekkora mennyiségű hulladék van a területen.

A főváros – amely él a területre vonatkozó elővásárlási jogával – még nincs birtokon belül, sőt még a szerződést sem tudták aláírni, ugyanis a szintén elővásárlási joggal rendelkező Stockton Zrt. továbbra sem nyilatkozott arról, hogy élni kíván-e ezzel a lehetőséggel – mondta a főigazgató.

Szerinte a legvalószínűbb az, hogy a cég nem él majd az elővásárlási jogával, és akkor elindulhat a szerződés végrehajtása három szakaszban.

Kifejtette: az első szakaszban a birtokbaadás feltétele a megállapodás a területhasználatról, és meg kell egyezni arról is, hogy a MÁV milyen módon és mértékben kívánja hasznosítani az érintett területet.

A második szakasz a kármentesítés és a hulladékelszállítás kérdésére vonatkozik – mondta, kiemelve: a szerződésben nem szerepel határidő arra vonatkozóan, meddig kell az ügyben megállapodniuk a feleknek. Nincs benne a szerződésben, hogy a korábbi befektető arab cégnek, és ebből következően a fővárosnak ezt 25 milliárd forint erejéig muszáj megtennie

– mondta.

Kiss Ambrus közölte, a hulladékelszállítást szeretnék majd haladéktalanul megkezdeni, és a kérdésben az álláspontjuk az: az ismeretlen tulajdonosú háztartási hulladékot elviszik. Ugyanakkor azokban az esetekben, ahol beazonosítható, hogy kié a hulladék, ki “keletkeztette” azt – ilyen például az állítólagosan a területen lévő egykori Budapest Sportcsarnok hulladéka – “a szennyező fizet” elv alapján, a törvényből következően “az ő kontójára” tennék meg ezt – mondta a főigazgató, rámutatva: a Budapesti Közművek (BKM) kész elvinni ezeket a hulladékokat, de ezek elszállítását az előbbi elv alapján ki kell fizetni.

Hozzátette, ha birtokon belülre kerül a főváros, fel kell mérni, hogy mekkora és milyen jellegű kármentesítés szükséges. Azt gondolják, hogy ezt a majdani építkezések földmunkáihoz kapcsolódóan kell elvégezni. A városvezetés szerint ebben az esetben is a károkozóé a felelősség. Tehát neki kellene ezt fizetnie

– emelte ki Kiss Ambrus.

Közölte, a harmadik szakaszban a tervek szerint egy létrehozandó projektiroda a Fővárosi Közgyűlés júniusi ülésére benyújtana egy tervpályázatról szóló javaslatot, és a testület dönthetne a nyílt tervpályázatról.

Kiss Ambrus megjegyezte, hogy kezdeményezik majd a fővárosi önkormányzat és a kormány közötti egyeztető testület, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának összehívását.

A főigazgató szólt arról is, rengeteg megkeresés érkezik Karácsony Gergely főpolgármesterhez a budapestiektől arról, hogy szeretnének részt venni a projektben valamilyen módon. Sokan ajánlották fel önkéntes munkában a hulladékgyűjtést, erre a biztonságot szem előtt tartva majd lehetőséget teremtenek

– jelezte.

A hajléktalanok ellátásáról szólva elmondta, a hideg idő beálltával a fővárosi szállók kihasználtsága átlagosan 85 százalékos. A hideg idő miatt pluszkapacitásokat hoztak létre. A Rimaszombati úti kollégiumot a télre újra kinyitották, itt 70-80 hajléktalan embert tudnak elhelyezni, továbbá a VIII. kerületi önkormányzattal nyitottak közösen úgynevezett “életmentő pontokat” a krízisidőszakra.