Emléktáblát avattak az első világháborúban elesett debreceni zsidó katonák emlékére vasárnap délután a helyi Kápolnási utcai zsinagóga falán.
A megemlékezésen jelen volt Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz volt ügyvezető igazgatója, miniszteri főtanácsadó is.
Barcsa Lajos, Debrecen alpolgármestere bejelentette, hogy az önkormányzat még ebben az évben emléket állít a második világháború zsidó áldozatainak is.
Drót László alezredes, a Magyar Honvédség 5. Bocskai István lövészdandár parancsnok-helyettese arról beszélt, hogy az első világháborúban együtt harcoltak zsidó és nem zsidó magyar katonák a hazáért.
Az első világháborúban számos hivatásos mellett 30 ezer zsidó tartalékos is harcolt – tette hozzá.
Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség (DZSH) elnöke felidézte, hogy a két világháború előtt békében élt a zsidóság Debrecenben, s a többi lakos megbecsülését élvezte.
Az első világháború kezdete ennek az idilli helyzetnek vetett véget – tette hozzá megemlítve, hogy a hitközségből mintegy ötszázan harcoltak a szerb, az orosz, a román, az olasz harcmezőkön.
Közülük 158-an a harcmezőkön estek el, további 100-an pedig hazatérve, a háborúban szerzett sérülésekben, betegségekben vesztették életüket. A 258 debreceni zsidó katona nevét örökíti meg a Kápolnási úti zsinagóga falán elhelyezett emléktábla – mondta Horovitz Tamás.
Ezt követően a DZSH pincéjében kialakított emlékhelyen kiállítást nyitottak meg az első világháború helyi dokumentumaiból.
A kiállítóhely országosan is egyedülálló: rendhagyó történelemórák helyszíne lesz, ahol a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Gimnázium diákjai várják majd programokkal a város többi iskolájának diákjait – tájékoztatott a helyszínen Heller Zsolt, a tárlat szervezője.