Dunai hajóbaleset

Budapest vizeinek titkai: kalandos felfedezőút a felszín és a mély rétegeiben

Heteken át tartó izgalmas kalandsorozaton keresztül ismerhetik meg az érdeklődők Budapest felszíni és felszín alatti vizeinek titkait, valamint az azt kutató hidrogeológusok mindennapjainak rejtélyes világát. A Víz Világnapján induló “Dunától a termálvizekig, Budapest a vizek fővárosa” című kampánysorozattal az ELTE kutatói nemcsak a főváros különleges vizeire, hanem a tudományos kutatói életpályára is szeretnék felhívni a […]

Különleges vár, különleges karrier: Vajdahunyad

Az “Előadások Clio műhelyében” sorozat keretében izgalmas előadásra kerül sor Radu Lupescu történész részvételével, aki a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyetemi docense és dékánhelyettese. Az esemény március 27-én, csütörtökön 18 órakor kezdődik az Eötvös József Collegium TéGé termében.

Szászi Barnabás ELTE

“Mitől is vagyunk boldogok?” – erre is keresi a választ az ELTE kutatása

Szászi Barnabás, az ELTE PPK viselkedéskutatója nemrégiben indította el globális kutatását, amely a boldogság elérésének különböző módszereit vizsgálja. A kutatás célja, hogy feltárja, milyen gyakorlatok és elfoglaltságok járulnak hozzá a boldogsághoz, és ezek a stratégiák hogyan működnek a világ különböző részein.

DNS

Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tártak fel a kutatók Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között

Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tárt fel a HistoGenes projekt keretében működő nemzetközi kutatócsoport Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között, ezzel évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről – közölte az ELTE az MTI-vel kedden.

Geológiai térképezés segítheti további dinók felfedezését Erdélyben

Az ősi táj rekonstrukciójával szereztek értékes információkat az ismert erdélyi dinoszaurusz-lelőhelyről magyar és román kutatók. Eredményeik nem csak a további dinoszauruszcsontok felfedezését segíthetik, de jelentősen bővíthetik tudásunkat azokról a környezeti feltételekről, amelyek 70 millió éve uralkodhattak európában.

Mi a közös a részecskegyorsítókban és az éghajlatváltozásban? Az ELTE kutatása

A Paul Lévy matematikus után Lévy-sétának (vagy bizonyos esetekben Lévy-repülésnek) nevezett jelenség a véletlen bolyongásnak egy fajtája, amely a természetben rengeteg különféle esetben előfordul, ragadozó állatok élelemkeresésétől kezdve közgazdasági, mikrobiológiai, kémiai folyamatokon át az éghajlatváltozásig. Az ELTE Atomfizikai Tanszék és az Asztro- és részecskefizikai Tématerületi Kiválósági Program kutatói, Kincses Dániel, Nagy Márton és Csanád Máté […]