Milken konferencia

Elon Musk, Bill Clinton és David Beckham is részt vett a 27. Milken Világkonferencián Los Angelesben

Világ

A 27. Milken Világkonferenciát május elején rendezték meg Los Angelesben, a Beverly Hiltonban. A nagyszabású gazdasági, tudományos és kulturális konferenciát kiemelten magas szintű biztonsági előírások mellett tartották meg. Az eseményen részt vett a világ politikai, gazdasági, tudományos, kulturális és sportélet elitje és a világ leggazdagabb embere, Elon Musk is.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A konferencia szlogenje idén a ‘Shaping a Shared Future’ (azaz A közös  jövő formálása) volt, amely utal a Milken Intézet geográfiailag átfogó, tartalmilag szerteágazó non-profit tevékenységére. Az intézet alapítója és vezetője a világ egyik legmeghatározóbb gazdasági és közéleti személyisége, Michael Milken.

Michael Milken a világ legkiválóbb elméit, vezető kutatókat, gazdasági és technológiai szakembereket, politikusokat, az üzleti világ jól ismert szereplőit és az üzleti vagy gazdasági életben is részt vevő vagy társadalmi szerepvállalásukról ismert amerikai és nemzetközi hírességeket – világhírű színészeket és zenészeket, sportolókat – hívja össze évről évre a konferenciára, hogy megvitassák korunk legsürgetőbb kihívásait, sorra vegyék az eddig elért eredményeket és a jövőben, közösen megvalósítsák a legizgalmasabb és legmerészebb lehetőségeket, projekteket is, amely az egész társadalom és az emberiség javát szolgálják majd.

A konferencia egyik nyitó paneljén David Beckham és az Authentic Brands Group CEO-ja, Jamie Salter beszélgetett Michael Milkennel Beckham sikeres saját márkájának építéséről. Az ex-futballista elmondta, hogy a profi sportolóból üzletemberré válás valójában egy hosszabb, tíz éves folyamat eredménye volt – az átmenet jóval a visszavonulása előtt megkezdődött a saját brand építésével. Amikor David Beckham végleg abbahagyta a sportolói pályafutását, további befektetésekre vágyott, mint például  egy filmstúdió létrehozása. Így jött létre a nevével fémjelzett Studio 99. “Az üzleti élet igazából nagyon hasonlít a profi sporthoz.” – összegezte a volt profi játékos, aki az üzleti élet kihívásaira és az abban résztvevők állhatatosságára és kitartására utalt. Az ex-futball sztár ezután rátért a jövő élsportolóinak nevelésére és büszkén említette, hogy az általa létrehozott sportakadémia növendékeiből számos amerikai junior válogatott nőtte ki magát, köztük a  saját fia is. 

Milken konferencia

Ugyanezen a napon Elon Musk a Mars-programjáról, a mesterséges intelligencia jövőjéről, az Egyesült Államok bevándorlási helyzetéről és a Földön kívüliekről is beszélt.

A dél-amerikai származású amerikai mérnök, tervező, feltaláló, közgazdász, vállalkozó, cégalapító, befektető, filantróp a jelenleg a világ leggazdagabb embere. Éppen ezért a konferencián kisebb fennakadást okozott a Michael Milken által vezetett panel-beszélgetés is, amelyre nagyjából a konferencia összes résztvevője kiváncsi volt. Szerencsére a szervezők áthidalták a nehézséget és élőben közvetítették a beszélgetést a konferencia második legnagyobb termében, a Beverly Hilton Sunset Gardenben. Az esemény érdekessége – amelyről mindenki beszélt – az volt, hogy aznap délben Elon Musk útjára indított egy újabb SpaceX-et, majd négy órával később, már a Milken konferencia színpadán beszélgetett Michael Milkennel… Milken szembesítette azzal a korábbi kijelentésével, amelyben Musk azt mondta, hogy a Marson szeretne meghalni. “Ha mindenképpen meg kell halni, akkor igen, a legjobb hely erre a Mars. – reagált a milliárdos, majd hozzátette – “Nem hiszek abban, hogy az emberiség egy egy bolygós civilizáció lenne.”  

Az AI témakörében Musk azt hangsúlyozta, hogy az AI-t igazságkereső entitásként kell fejleszteni, olyan etikai irányelveket szorgalmazva, amelyek biztosítják a mesterséges intelligencia előnyeit a társadalom számára.

A milliárdos a demográfiai kérdésekben is határozottan fogalt állást.  Musk szembemegy azokkal a szakemberekkel, akik a túlnépesedést  világszintű , a civilizációt veszélyeztető problémaként írják le. Ellenkezőleg, Musk aggodalmának adott hangot a globálisan csökkenő születésszám miatt,  Szerinte a stabil vagy növekvő népesség elengedhetetlen a társadalom fenntarthatóságához. “Szilárdan hiszek a bevándorlásban, de a nagyarányú, cenzúrázatlan bevándorlás katasztrófához vezethet.” – jelentette ki a bevándorlással kapcsolatos kérdésre. Szerinte a(z amerikai) kormánynak „jelentősen fel kellene gyorsítania a legális bevándorlást”.

Végül azt is megtudtuk Elon Muskról, hogy amikor esténként álomra hajtja a fejét, akkor elalváshoz a civilizáció végéről szóló podcastokat szeret hallgatni.

Theresa May, az Egyesült Királyság 54. miniszterelnöke (54th Prime Minister of the United Kingdom) és beszélgetőtársai Xavier Bettel Luxemburg 24. Miniszterelnöke (Vice Prime Minister and Minister for Foreign Affairs and Foreign Trade, Grand Duchy of Luxembourg; 24th Prime Minister of Luxembourg) őexcellenciája Iván Duque Márquez Kolumbia 33. elnöke (33rd President, Republic of Colombia; Author, “Nuestro Futuro”) Michael Froman a Külügyi Kapcsolatok Tanácsának elnöke (President, Council on Foreign Relations), James Stavridis, Nyugalmazott Admirális, a NATO 16. Legfelsőbb Szövetségi Parancsnoka (Partner and Vice Chair, Global Affairs, Carlyle; 16th Supreme Allied Commander of NATO a ukrán-orosz háborús helyzetről és a gázai válságról, illetve a politikai polarizációról és a közösségi média politikai hatásairól folytatott párbeszédet. “Komoly aggodalmunknak kell lenni a világszintű politikai polarizáció miatt. Nem csak arról van szó, hogy az emberek ezt vagy azt a politikai pártot támogatják, hanem arról, hogy abszolutizmus alakult ki. Ennek az az ideológilája és üzenete a választók felé, hogy amennyiben 100%-ig velem vagy, akkor szent vagy, ha nem, akkor meg az ördög. Nincs kompromisszum. Pedig a praktikus politika egyensúlyt és kompromisszumokat kínál.” A volt miniszterelnök felhívta a figyelmet a közösségi média jelentőségére és a  napi politikára gyakorolt hatásaira is, hiszen közösségi média alkalmazásai a szavazók legfiatalabb generációjának legfőbb kommunikációs forrásai napjainkban.

Milken konferencia

A The Walking Dead magyar származású színésznője Sarah Wayne Callies a menekülteket támogató IRC szervezetben végzett munkájáról számolt be többek között a volt venezualai amerikai nagykövet, Carlos Vecchio és Christina Shapiro, az Unicef stratégiai vezetője és elnöke társaságában. 

A krízisországokban missziót vállaló színésznő, Sarah Wayne Callis a tapasztalatait és az abból levont konzekvenciákat osztotta meg: “A hírcsatornákon keresztül néha nem érzékeljük, hogy, milyen mértékű a probléma egy-egy katasztrófa-sújtotta régióiban. Például a mostani dél-amerikai áradások, vagy az Egyesült Államokat sújtó jelenlegi tornádók hatalmas károkat okoznak és a kívülálló emberek sokszor nem akarnak szembenézni azzal, hogy ez nem csak egy helyi probléma. Fel kell ismernünk, hogy ezek a társadalmak a mi jövőbeli társadalmunk problémáiban élnek. A klímaváltozás hatásairól mi egyelőre csak beszélünk, de ők benne élnek. Szomorú statisztika, hogy többen halnak meg a melegtől, mint háborúban évente.” 

A volt venezuelai amerikai nagykövet, a privát faktor részvételét hangsúlyozta, emellett pedig Kolumbiának mondott köszönetet. “2 millió venezuelai kapott letelepedést, ezért nagyon hálásak vagyunk Kolumbiának.” – hangsúlyozta, majd hozzátette. Nagyon fontos a gyors integráció. Látni kell, hogy a bevándorlás alapvetően jó a befogadó országnak, amely számokban mérhető. Kolumbiában például a venezuelai bevándorlók munkája megemelte a GDP-t és van egy statisztika, amely szerint az 5. legnagyobb GDP lenne a világon, ha összeraknánk az USA-ban élő Latin-amerikai társadalmat. Fel kell ismerni, hogy a bevándorlás segít a gazdasági növekedésben.” – összegezte Vecchio.

A konferencia zárónapjára kerültek a könnyedebb témák, mint például a modern kor társkeresési problémái – Stephanie Danzi-val, a Tinder Senior Vice Presidentjével. Danzi hangsúlyozta, hogy a társkereső Appok és portálok csak a lehetőséget teremtik meg, hogy olyan emberek találkozhassanak, akik valószínűleg sosem találkoztak volna össze a virtuális tér lehetősége nélkül, de minden felhasználót arra biztatnak, hogy az első virtuális lépés után lépjenek ki az online térből, mert a személyes találkozás alkalmával alakulhatnak ki csak egészséges emberi kapcsolatok.

A konferencia utolsó nagy paneljét hagyományosan Michael Milken vezette. Vendége – az öltönyén ukrán zászlót viselő – 42. amerikai elnök, Bill Clinton volt. A kedélyes hangulatú beszélgetésen a Clinton-elnökség alatti egészségügyi és oktatási eredmények mellett szó esett a Clinton Alapítvány munkájáról és a volt elnök személyes belső utazásába is bevezette a hallgatóságot. 

A volt amerikai elnök az oktatásügy témakörében az életfogytig tartó tanulás lényegességét hangsúlyozta, amely mindannyiunk számára lehetőséget ad a továbbfejlődésre, majd hozzátette: “A legfontosabb dolog pedig az, hogy nem mondjunk le a gyermekekről, még mielőtt hozzákezdtek az élethez.” 

Clinton hosszasan megemlékezett különleges édesanyjáról, aki Barbara Streisand-el kötött világraszóló barátságot, majd a saját önismereti metódusát is megosztotta motivációs céllal. “Megmostam az arcomat és belenéztem a tükörbe és azt mondtam magamnak, hogy ‘csodálatos vagy!’ Ne felejtsék el ezt, minden ember a világon, hinni akar abban, hogy csodálatos. És ez az, ami számít.” 

A konferencia ezer panellistája között többek közt felszólalt még Kerry Washington színésznő, az énekes, dalszerző Usher Raymond IV, Kevin McCarthy, a Fehérház 55. szóvivője, a legendás sportoló, Magic Johnson, Chris Paul, NBA star, Javier Milei, Argentína elnöke, őméltósága Rania Al Abdullah, Jordánia királynője és őméltósága Nigéria volt first lady-je, a Wellbeing Afrika alapító elnöke, Toyin Saraki is. 

“A 27. Globális Konferenciát az “Egy közös jövő formálása” témájának szenteljük. Korunk legkritikus kérdéseivel foglalkozunk, a geopolitikai gócpontoktól és a folyamatos klímaválságtól a mesterséges intelligencia bonyolultságáig, mind a potenciálját, mind a hatását vizsgálva a globális munkavállalókra, vállalatokra és piacokra.” – írta a szervezet a honlapján az idei konferencia célkitűzéseiről, amely a kihívások megoldására fókuszálva egy mindannyiunk számára jobban élhető közös jövő formálását helyezte középpontjába. Mindezt az elmúlt évek történéseiből levont konzekvenciák alapján hosszútávon mindenki számára értékekkel teli, egészséges és   jóléti társadalmak teremtése a fő cél. “Együtt előrelépünk egy olyan világ felé, ahol közös erőfeszítéseink komoly változásokat eredményeznek.”  – írják. A világ egyik legjelentősebb konferenciáján több, mint 4000 résztvevő  és 1000 előadó vesz részt idén.

– Vida Virág –