“Hetesi gyakorlattal” bővítette gyakorlati képzéseit az Állatorvostudományi Egyetem

Egyetem

A 2017 szeptemberében az Állatorvostudományi Egyetem bővítette a gyakorlati képzését az úgynevezett „Hetesi gyakorlattal”, ami Európában egyedülálló módon jelent meg a graduális állatorvos-képzésben. A hiánypótló tematikaként létrejött, magyar nyelven kötelező és idegennyelvű képzésben pedig fakultatív tantárgy mára szerves részét képezi az egyetemi, élő állatokkal eltöltött gyakorlati oktatásnak. Derül ki az Állatorvostudományi Egyetem honlapján.

Hirdessen nálunk! Megéri!

z a célunk, hogy a leendő állatorvosok az állatok mellett tudják megtanulni a szakmát, hogy megismerjék a különféle haszonállatok életvitelét és szükségleteit.” – monda Prof. Dr. Sótonyi Péter rektor.

A gyakorlat lényege tehát, hogy a tanulók 14-16 fős csoportokra osztva, az Egyetem tangazdaságában, az üllői Dóra Majorban, a Ló- illetve Haszonállat-gyógyászati Klinika közvetlen szomszédságában eltöltőt félévenkénti egy hét alatt (hétfőtől-péntekig) megismerjék a haszonállatok megfelelő tartási körülményeit, illetve a gondozásuk módját.

Az első félévben a ló, majd felmenő rendszerben a negyedik oktatási szemeszterig bezárólag a juhos, sertés-baromfi és végül a szarvasmarha hetesi képezi az oktatás részét. A gyakorlatot jelenleg 2 állatorvos és 1 állattenyésztő-mérnök oktatja de a tangazdasági állatgondozói és lovasoktatói személyzet is aktívan részt vesz a gyakorlat megvalósításában.

A gyakorlat ideje alatt a lakhatást egy új, 2023-ban átadott 40-fős Hallgatói Központ biztosítja az évfolyamok számára, melyben nagyméretű közösségi tér, étkező és felszerelt konyha található. A 10 hallgatói szoba mindegyike önálló fürdőszobával rendelkezik. Az épület közvetlen környezetében egy kerti sütögető és egy szabadtéri „kondipark” biztosítja a kikapcsolódási lehetőséget.

Mit tanulnak a hallgatók a hetesi gyakorlat alatt?

Diákjaink a gyakorlat során a mindennapi élet valóságával is szembesülnek, ami elengedhetetlen az egyetemi katedrákon hallott széleskörű tudományos ismeretek későbbi sikeres alkalmazásához. Megtapasztalják és megtanulják, mivel jár az állattartás – elsajátítják az adott fajjal kapcsolatos tartástechnológiai, bánásmódbeli és alapvető élettani, állategészségügyi ismereteket. Részt vesznek az adott állatfaj mindennapos ellátásában, gondozásában, ami közvetlen fizikai kapcsolatot, de egyben munkát is jelent a diákok számára.

14 saját egyetemi ló és 2 póni áll rendelkezésre, hogy a hét folyamán az oktatás és a munka mellett átélhessék a lovaglás, fogathajtás élményét is, továbbá patkolási, pataszabályozási bemutatón is részt vesznek, melyet minden egyes oktatási héten az ország egyik legjobb patkolókovácsa tart.

A 3 hodályos közel 400 tenyészállatot számláló nagylétszámú hagyományos juhászat a Major távolabbi részén kissé elkülönülve helyezkedik el, ahol önálló oktatóterem és szociális helyiségek kerültek kialakításra.

Az intenzív tartástechnológiát megkövetelő fajokat, mint a sertés és a baromfi összevontan azonos hetesi félévben oktatjuk, mai technológiai színvonalat képviselő, kísérleti állattartó-épületeinkben.

A nagylétszámú szarvasmarha állományunk hús- és tejhasznú fajtákból áll, ami a hasznosítási irányok és ehhez kapcsolódó küllemi és teljesítménybírálati szempontok tanulmányozása mellett lehetőséget biztosít a szarvasmarha szakszerű fejésének elsajátításához is. Ezen hét során látogatást tesznek egy nagyüzemi tejelő-szarvasmarha telepen és a 2022 óta az Állatorvostudományi Egyetem kötelékébe tartozó ráckeresztúri BOS Genetic Szarvasmarha Tenyésztési és Genetikai Kft-nél is.

visszajelzések alapján, köszönhetően az évről-évre egyre színvonalasabb és tartalmasabb tematikának, a fejlődő oktatási körülményeknek és lehetőségeknek – mind a Tangazdaság arculati fejlődése, a rendelkezésre álló oktatási eszközök bővítése, az új hallgatói szállás – a hasznosan eltöltött és gyakorlati ismereteiket is bővítő „hetesit”, a hallgatók is pozitív élményként élik meg tanulmányaik során, ami már az egyetemi pályafutásuk kezdetén felkelti érdeklődésüket a lovak és a haszonállatok későbbi gyógyítása, ellátása iránt.

További információk az egyetem Facebook oldalán.